Jak sobie radzić z upałem? Nasz ekspert radzi
Choć niektórzy nie mogą się doczekać lata, należy wiedzieć, że upał może stanowić realne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia.
Z tego artykułu dowiesz się:
- dlaczego upał męczy,
- jak wpływa na organizm,
- po czym rozpoznać odwonienie i udar słoneczny,
- jak poradzić sobie z upałem,
- jak uniknąć przegrzania na słońcu.
Dlaczego upał męczy?
Upał jest zjawiskiem meteorologicznym, podczas którego temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza. Warto zaznaczyć, że organizm ludzki najlepiej funkcjonuje w temperaturze utrzymującej się między 18 a 22 stopniami Celsjusza, toteż utrzymujące się przez dłuższy czas wysokie temperatury, nie sprzyjają plażowiczom.
Człowiek jest istotą stałocieplną, dlatego też podczas upału jego organizm musi intensywnie pracować, aby utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Konsekwencją tego, jest odczuwanie zmęczenia, nawet wtedy, kiedy nie wykonuje się żadnej pracy.
Jak upał wpływa na organizm?
Podczas upału, można zauważyć trzy następujące zmiany w funkcjonowaniu organizmu:
spadek ciśnienia tętniczego krwi — podczas upału dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych,
przyspieszenie tętna — krew jest szybciej rozprowadzana po ciele, aby wyrównać temperaturę,
nadmierne pocenie się — wraz z utratą potu, organizm pozbywa się ważnych pierwiastków takich jak sód potas i magnez.
Niektóre grupy osób są szczególnie narażone na negatywne konsekwencje upałów.
Upał i małe dzieci
Małe dzieci to szczególna grupa, na które trzeba zwrócić uwagę podczas panujących upałów. U dzieci do 4. roku życia system termoregulacji nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dlatego ich organizm może sobie nie poradzić z wyrównaniem temperatury. Skóra dzieci jest bardzo wrażliwa i szybko może dojść do jej przesuszenia oraz poparzenia.
Upał a kobiety w ciąży
Kobiety w ciąży, zwłaszcza zaawansowanej powinny unikać przebywania na słońcu w trakcie upałów. Istnieje u nich zwiększone ryzyko wystąpienia złego samopoczucia, zadyszki, duszności, obrzęków, a także utraty przytomności.
Ciężarne kobiety przebywające w wysokich temperaturach, narażone są na wystąpienie krwawienia z dróg rodnych, przedwczesnych skurczy macicy, a nawet poronienia, dlatego powinny unikać przebywania na słońcu.
Upał a choroby
Upały doskwierają zarówno zdrowym osobom, jak i chorym. Osoby cierpiące na niektóre choroby powinny zachować szczególną ostrożność, a w miarę możliwości, unikać długotrwałego przebywania na słońcu.
Do chorób, których objawy mogą zostać nasilone pod wpływem upałów należą:
- choroby psychiczne — wysoka temperatura otoczenia sprzyja częstszemu występowaniu agresji oraz fazy maniakalnej w chorobie afektywnej dwubiegunowej,
- choroby układu oddechowego, zwłaszcza astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc — podczas upału dochodzi do nadmiernego wysuszenia dróg oddechowych, co może doprowadzić do nasilenia duszności,
- choroby układu krążenia, zwłaszcza choroba wieńcowa — która może się pogłębić i nadciśnienie tętnicze — wysoka temperatura otoczenia zwiększa działanie leków obniżających ciśnienie krwi,
- choroby układu moczowego — nadmierna utrata wody z organizmu może w znacznym stopniu pogłębić niewydolność nerek,
- choroby skórne, zwłaszcza z występującymi aktualnie zmianami skórnymi — wysoka temperatura może znacznie pogłębić i podrażnić już występujące zmiany.
Ponadto upałów powinny unikać także osoby, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, w trakcie radioterapii. Ich skóra jest wrażliwsza i szybciej może dojść do jej poparzenia.
Propozycje Drogerii DR ZDROWIE:
Elektrolity Na Zdrowie
URIAGE
Odwodnienie i udar słoneczny
Długotrwała ekspozycja ciała na światło słoneczne, zwłaszcza podczas upału może szybko doprowadzić organizm do odwodnienia, a wraz z nim do utraty pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.
Najważniejsze objawy odwodnienia to:
- wzmożone pragnienie,
- suchość w jamie ustanej,
- zmniejszona diureza,
- osłabienie, zmęczenie,
- zaburzenia świadomości,
- zawroty głowy,
- nudności,
- przyspieszony, płytki oddech,
- przyspieszone tętno,
- spadek ciśnienia tętniczego krwi.
W przypadku zaobserwowania dodatkowych objawów takich jak: gorączka, drgawki lub utrata przytomności należy niezwłocznie wezwać fachową pomoc, ponieważ objawy świadczą o udarze słonecznym, który zagraża życiu.
Jak uniknąć przegrzania na słońcu?
Kiedy temperatura otoczenia wzrasta powyżej 30 stopni Celsjusza warto przestrzegać kilku zasad, aby lepiej przetrwać upał.
Co pić w upał?
Najważniejsze jest prawidłowe nawadnianie organizmu. Organizm ludzki, w upale potrzebuje około 3 litrów płynów. Warto także zwrócić uwagę na to co się pije.
Zalecane jest picie wody mineralnej, niegazowanej z dodatkiem soku z cytryny, mięty, lemoniady, herbaty owocowej lub napoju izotonicznego. Nie zaleca się za to picia dużych ilości kawy, czarnej herbaty, słodkich, gazowanych napoi oraz alkoholu.
Co jeść w upał?
Naturalną reakcją organizmu podczas panujących upałów jest utrata lub zmniejszenie apetytu. Mimo tego należy pamiętać o regularnym przyjmowaniu posiłków. Dieta podczas upału powinna być lekkostrawna oparta na składnikach bogatych w wodę, mikro i makroelementy, takich jak owoce i warzywa.
Dietę warto także wzbogacić o jogurty oraz mleko, z których można przygotować różnego rodzaju koktajle czy smoothie.
Ubrania w upale
Choć wydawać by się mogło, że w trakcie upału im mniej ubrań tym lepiej, jest to błędne przekonanie. Zwłaszcza podczas pobytu na słońcu, ciało powinno być zakryte. Oto kilka zasad, jak powinno się zabezpieczyć ciało podczas upału:
- cienkie, luźne i lekkie ubrania z tkanin takich jak len czy bawełna,
- nakrycie głowy i karku takie jak kapelusz, czapka z daszkiem czy chustka,
- okulary przeciwsłoneczne zabezpieczające oczy przed promieniami słonecznymi.
Nie można zapomnieć też o wygodnych i lekkich butach.
Propozycje Drogerii DR ZDROWIE:
Pharmaceris S after sun sensitive
AVÈNE
Kosmetyki w upale
Planując przebywanie na otwartej przestrzeni w trakcie upałów, koniecznie trzeba pamiętać o nałożeniu na skórę balsamu z filtrem. Im dłuższy kontakt ze słońcem, tym mocniejszego filtru należy użyć.
Podczas upału, skóra narażona jest na wysychanie dlatego też zaleca się stosowanie kremów nawilżających, które przyspieszą jej regenerację.
Dobrym pomysłem, jest zrezygnowanie z makijażu podczas wysokich temperatur.
Jak sobie radzić z upałem?
Kiedy na dworze temperatura powietrza sięga zenitu, warto zastosować kilka dodatkowych czynności, aby lepiej poradzić sobie z upałem. Do najważniejszych z nich należą:
- częste wietrzenie pomieszczeń, zwłaszcza wieczorami,
- odpoczywanie w cieniu,
- unikanie wychodzenia z domu podczas największych upałów,
- częste chłodne kąpiele,
- spożywanie chłodnych napoi i posiłków.
Warto też korzystać z pomocy wentylatorów lub rozważyć zamontowanie klimatyzacji w domu.
PODSUMOWANIE
Upał wykazuje niebezpieczny wpływ na życie i zdrowie człowieka. Długie przebywanie na słońcu może doprowadzić do odwodnienia, a nawet udaru słonecznego. Niektóre grupy osób, takie jak dzieci, kobiety w ciąży czy osoby chore powinny unikać przebywania na słońcu. Aby przerwać upał, należy pamiętać o prawidłowym nawadnianiu organizmu, właściwej diecie, odpowiednim ubiorze i kosmetykach ochronnych oraz wietrzeniu pomieszczeń i częstym schładzaniu ciała.