Opalenizna – jak przyspieszyć? 7 kroków do ładnie opalonej skóry
Opalanie – czy jest zdrowe?
Z wakacji chcemy przywieźć cudowne wspomnienia, ale też piękną opaleniznę. Zależy nam, aby opalić się szybko, długotrwale, ale przede wszystkim bezpiecznie – bez oparzeń, schodzącej skóry i innych nieprzyjemnych dolegliwości. Czy to możliwe? Oczywiście, że tak! Dowiedz się, jak przyśpieszyć opalanie i cieszyć się brązowym odcieniem skóry przez długi czas!
Z tego artykułu dowiesz się:
- czy opalanie jest zdrowe,
- jakie są sposoby na ładną i długotrwałą opaleniznę,
- czy można opalać się w ciąży,
- czy opalanie na solarium zwiększa trwałość opalenizny.
Opalenizna to naturalny efekt działania promieni ultrafioletowych na skórę. Pod wpływem światła słonecznego melanocyty, czyli komórki barwnikowe skóry, produkują melaninę. Substancja ta jest barwnikiem i powoduje ściemnienie skóry. Jest to mechanizm obronny, który ma na celu ochronę tkanek przed promieniowaniem UV.
Dla wielu osób opalenizna to wyznacznik atrakcyjności. Dlatego wyjazdy wakacyjne są jednoznaczne z zażywaniem intensywnych kąpieli słonecznych. Pozostaje jednak kwestia tego, czy opalanie się jest zdrowe.
Promieniowanie UV
Problemem związanym z opalaniem jest ekspozycja na promieniowanie UV, które silnie oddziałuje na skórę i ma nią niekorzystny wpływ. Wyróżniamy:
• promieniowanie UVA – powoduje uszkodzenie włókien kolagenowych i starzenie skóry,
• promieniowanie UVB – powoduje oparzenia słoneczne, rumień skóry oraz zmiany rakowe i przedrakowe.
Fakty o opalaniu są jasne – jest ono zdrowe pod warunkiem, że zostaną zachowane wszelkie zasady bezpieczeństwa i umiar. Powinniśmy zadbać o ochronę skóry, a także ograniczyć czas ekspozycji na światło słoneczne. Chociaż promienie UV są szkodliwe, nie musimy całkowicie ich unikać. To właśnie pod ich wpływem produkowana jest witamina D niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu!
7 kroków do ładnie opalonej skóry – szybko i na długo
Czas uzyskania opalenizny zależy przede wszystkim od rodzaju karnacji. Im jest ona ciemniejsza, tym szybsze i trwalsze efekty. Przyjmuje się, że brązową skórą po wakacjach można cieszyć się przez około miesiąc. Jest to czas, jaki naskórek potrzebuje, aby się odnowić. Warto pamiętać, że skóra nie zblednie z dnia na dzień. Opalenizna będzie słabnąć stopniowo. Najtrudniejsze jest opalanie jasnej karnacji, ponieważ zachodzi wysokie ryzyko oparzeń.
Chcesz szybko się opalić i zachować piękną opaleniznę jeszcze długo po wakacjach? Poznaj 7 kroków bezpiecznego i skutecznego opalania:
1. Podstawa to ochrona skóry podczas opalania!
Ochrona skóry podczas opalania zapobiega jej uszkodzeniom. Mitem jest, że kremy z filtrem uniemożliwiają osiągnięcie pięknej opalenizny lub blokują produkcję witaminy D.
Jaki krem z filtrem wybrać? Wyróżniamy 3 rodzaje filtrów:
- mineralne – odbijają i rozpraszają światło słoneczne,
- chemiczne – absorbują promienie UV,
- mieszane – połączenie filtrów mineralnych i chemicznych.
Ważne jest, aby krem z filtrem przeciwsłonecznym miał odpowiedni stopień ochrony, określany przez wskaźnik SPF. Im jest on wyższy, tym mniejsze ryzyko oparzeń i uszkodzeń skóry. Latem warto zaopatrzyć się w preparat z SPF50 lub SPF50+. Osoby, które spędzają urlop nad wodą, powinny wybrać kosmetyk wodoodporny.
Warto pamiętać, że kremy z filtrem przeciwsłonecznym nie dają 100% ochrony. Ponadto należy powtarzać ich aplikację co 2 godziny lub po pobycie w wodzie.
Propozycje Drogerii DR ZDROWIE:
2. Pielęgnacja a opalanie – co daje odpowiednie przygotowanie skóry?
Dobrze przygotowana skóra opala się nie tylko szybciej, ale przede wszystkim równomiernie. O co zadbać przed wyjściem na plażę? Podstawą jest złuszczenie naskórka, dlatego zaleca się wykonanie peelingu. Nie można zapomnieć też o intensywnym nawilżeniu skóry.
3. Skorzystaj z kosmetyków przyspieszających opalanie
Jednym ze sposobów na szybką opaleniznę są kosmetyki przyspieszające opalanie. W ich składzie znajduje się m.in. beta-karoten, który pobudza produkcję melaniny. Kosmetyki tego typu należy stosować razem z kremem ochronnym lub bez, ponieważ niektóre preparaty zawierają jednocześnie filtry przeciwsłoneczne.
Propozycje Drogerii DR ZDROWIE:
4. Opalanie od wewnątrz, czyli zwróć uwagę na to, co jesz
To, co jemy, ma ogromny wpływ na skórę. Należy zadbać o to, aby wraz z pożywieniem dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych – szczególnie witamin A, C i E. Ponadto warto zwiększyć spożycie beta-karotenu, który jest obecny m.in. w marchewkach, pomidorach, czerwonej papryce.
5. Skuteczne i bezpieczne opalanie = umiar!
Skuteczne opalanie to równocześnie zdrowe opalanie. Dlatego ważne jest zachowanie umiaru. Lepiej wystawić skórę na działanie słońca kilka dni przez krótszy czas niż raz, ale intensywnie, ponieważ wówczas istnieje duże ryzyko poparzenia. Ponadto zalecane jest unikanie ekspozycji na światło słoneczne w godzinach największego nasłonecznienia – między 11:00 a 15:00..
6. Obowiązkowo zadbaj o skórę po opalaniu!
W ukojeniu i zregenerowaniu skóry po opalaniu oraz w utrwaleniu opalenizny pomoże odpowiednia pielęgnacja. Po kąpieli słonecznej zalecane jest wzięcie letniego prysznica, a następnie użycie balsamu kojąco-nawilżającego. Kosmetyki po opalaniu powinny być bardzo delikatne, dopasowane do rodzaju skóry i bogate w naturalne składniki (np. aloes).
7. A może suplementy diety na opaleniznę?
Niektóre substancje mogą pomóc w przyspieszeniu i utrzymaniu opalenizny. Jedną z nich jest wspomniany wcześniej beta-karoten. Odkłada się w naskórku, co przedłuża efekty opalania. Dodatkowo suplementacja rozpoczęta przed wakacjami przygotowuje skórę do zwiększonej ekspozycji na światło słoneczne.
Propozycje Drogerii DR ZDROWIE:
Opalanie w ciąży
Osobną kwestią jest opalanie w ciąży. Kąpiele słoneczne nie są zabronione, ale bezwzględnie konieczne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa. Przyszła mama powinna skrócić czas ekspozycji na światło słoneczne, stosować kosmetyki rekomendowane ciężarnym, nawadniać się oraz zasłaniać brzuch. Warto także zasłaniać twarz, ponieważ w ciąży istnieje duże ryzyko przebarwień – zwłaszcza na twarzy.
Czy opalanie się na solarium jest dobrym pomysłem, aby zwiększyć trwałość opalenizny?
Opalanie się na solarium zdecydowanie nie jest dobrym wyborem. Skóra jest narażona na dużo większą dawkę promieniowania UV niż podczas ekspozycji na światło słoneczne. Tym samym wzrasta ryzyko jej uszkodzeń. Dla osób, które chcą zachować opaleniznę przez cały rok, lepszym rozwiązaniem jest opalanie natryskowe.
PODSUMOWANIE
Opalanie się nie musi być szkodliwe, jeżeli zachowamy umiar i zadbamy o ochronę skóry. Aby cieszyć się opalenizną przez długi czas, powinniśmy pamiętać o zdrowej diecie i odpowiedniej pielęgnacji. Pomocne mogą być w tym kosmetyki po opalaniu, które nie tylko koją i regenerują, ale także przedłużają trwałość opalenizny.
Źródła:
- S. Gabros, T.A. Nessel, P.M. Zito, Sunscreens and Photoprotection https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537164/ (dostęp 15.05.2023);
- G. Panek, B. Malara, Wpływ oddziaływania promieniowania ultrafioletowego oraz fotoprotekcji na proces starzenia się skóry. Ocena świadomości kosmetyczek i kosmetologów, „Aesthetic Cosmetology and Medicine” 2021, nr 10, s. 143–152;
- H. Bojarowicz, N. Bartnikowska, Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2014, nr 95, s. 596–601;
- B. Stanisz, Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, „Farmakologia Polska” 2009, t. 65, nr 5, s. 363–368.