Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać podczas kompletowania wyprawki?
Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny to niezwykłe wydarzenie. To moment, który z pewnością odmienia na zawsze życie rodziców, którzy chcieliby dać swojemu dziecku wszystko, co najlepsze. Paradoksalnie, szeroki wybór produktów dla najmłodszych, wcale nie sprzyja znalezieniu tych najodpowiedniejszych. W zorientowaniu się w możliwościach nie pomagają tez sami producenci, którzy prześcigają się we wprowadzaniu kolejnych innowacyjnych rozwiązań. Na co więc zwracać uwagę przy wyborze dziecięcych kosmetyków? Co powinno znaleźć się w torbie do szpitala każdej mamy? Pomożemy Ci wybrać najlepsze kosmetyki dla noworodka!
Razem z Mustela skompletowanie kosmetycznej wyprawki dla maluszka jest dziecinnie proste. Oto zestawienie najpotrzebniejszych kosmetyków do pielęgnacji od 1. dnia życia dziecka.
Istnieje wiele mitów na temat pielęgnacji noworodka. Z jednej strony, po wskazówki w tym zakresie można sięgać do międzypokoleniowych doświadczeń, z drugiej, warto odnieść się do naukowo potwierdzonych faktów. I tak, z badań E.V.E.I.L.S., czyli innowacyjnego na skalę światową programu badawczego firmy Laboratoires Expanscience, dowiadujemy się, że:
Jakie kosmetyki dla noworodka – produkty, które nie będą szkodzić delikatnej skórze dziecka.
W sprzedaży można znaleźć niejeden gotowy zestaw kosmetyków dla noworodka. Warto jednak skrupulatnie zapoznać się z jego zawartością. Powinien bowiem zawierać produkty odpowiadające na potrzeby skóry dziecka, jak i codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Kosmetyki dla noworodka najlepiej spakować w jedną torbę, która będzie też pasowała do wózka. Takie praktyczne rozwiązanie znajdziemy np. w zestawie wyprawkowym dla niemowląt firmy Mustela. Torba świetnie sprawdzi się w roli podręcznego organizera w domu, czy na spacerze. Zawartość zestawu, czyli pierwsze kosmetyki maluszka, mają gwarancję bezpieczeństwa stosowania od 1. dnia życia dziecka.
Jakie kosmetyki dla noworodka zastosować podczas przewijania i kąpieli?
Zastanawiając się nad pielęgnacją skóry niemowląt, najczęściej w pierwszej kolejności myślimy o przewijaniu. Ten pielęgnacyjny rytuał wykonuje się nawet 8 razy dziennie, więc z pewnością, warto się do niego dobrze przygotować. Do oczyszczania okolicy pieluszkowej można sięgnąć po nawilżone chusteczki, wodę oczyszczającą lub Liniment. Jest to innowacyjny produkt składający się z wody oczyszczającej i oliwy z oliwek. Oprócz dokładnego oczyszczania zapewnia ochronę przed podrażnieniami. Przy zmianie pieluszki nie może zabraknąć także kremu, który zapobiega odparzeniom, koi i regeneruje.
Ważnym elementem codziennej pielęgnacyjnej rutyny jest kąpiel, podczas której idealnie sprawdzi się wielofunkcyjny kosmetyk, jak delikatny żel do mycia ciała, którym można umyć zarówno ciało, jak i włoski i skórę głowy maluszka. Żel zawiera opatentowany składnik pochodzenia naturalnego – Avocado Perseose. Nawilża skórę i chroni ją podczas każdej kąpieli. Jest składnikiem biomimetycznym, czyli działającym w idealnej harmonii ze skórą dziecka.
Jakie kosmetyki dla noworodka – pielęgnacja po kąpieli.
Od kąpieli płynnie przechodzimy do nawilżania. Wydawać by się mogło, że skóra dziecka jest idealnie gładka i nawilżona, jednak szczególnie w pierwszych miesiącach życia jej mechanizm nawadniania jest zaburzony. Z tego względu odwadnia się szybciej niż skóra dorosłych. Dlatego też w codziennych rytuałach nie powinno zabraknąć smarowania! Do nawilżania skóry maluszka doskonale nadadzą się: mleczko nawilżające Hydra Bebe o lekkiej, szybko wchłaniającej się formule oraz naturalny olejek, który można wykorzystać również do relaksującego masażu. W zależności od pory roku, warto wzbogacić kosmetyczkę dziecka produktem do pielęgnacji skóry twarzy. W okresie jesienno-zimowym do zabezpieczenia skóry malca przed wiatrem i mrozem sprawdzi się krem ochronny lub sztyft na bazie formuły Cold Cream. Natomiast w okresie wiosenno-letnim, postaw na dobry krem przeciwsłoneczny SPF 50+. Bez obaw można sięgać po preparaty przeciwsłoneczne z najwyższymi filtrami. Nie należy unikać słońca, gdyż badania dowodzą, że już 15 minutach przebywania na nim dostarcza się dzienną dawkę potrzebną do wyprodukowania witaminy D.
Zapewnienie maluszkowi najlepszej opieki i ochrony poprzez pielęgnację dopasowaną do potrzeb jego rozwijającej się skóry, ma kluczowe znaczenie podczas codziennej toalety. Zestaw pierwszych kosmetyków dla maluszka można uzupełnić o sól fizjologiczną w ampułkach służącą do przemywania oczu.
Wyprawka – nie zapominajmy o mamie!
Obowiązkowy element wyprawki to także odpowiednie kosmetyki dla przyszłej mamy. Nie może w niej zabraknąć balsamu do brodawek sutkowych. Jest niezastąpiony szczególnie w pierwszych dobach po porodzie, kiedy dziecko uczy się ssać. Wtedy często dochodzi do pęknięć i podrażnień skóry, a czas jej regeneracji jest krótki, bo wynosi zaledwie 2 godziny. Z pomocą przyjdzie balsam do brodawek sutkowych BIO Mustela, który posiada w 100% naturalny skład i jest bezpieczny zarówno dla mamy, jak i dziecka – nie trzeba spłukiwać go przed karmieniem! Zadbaj o siebie wybierając balsam nawilżający do brodawek sutkowych.
Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać i kiedy zacząć je kompletować?
Zbliżający się termin porodu zazwyczaj znacząco przyspiesza kompletowanie rzeczy dla dziecka i mamy. Można zacząć nieco wcześniej, aby rozłożyć działania w czasie i uniknąć nerwów, czy poczucia chaosu. Jak wiadomo, ważne, by przyszła mama była zrelaksowana przed przyjściem dziecka na świat, a na jej dobre samopoczucie na pewno wpłynie świadomość, że wszystko jest przygotowane – w tym również kosmetyki naturalne dla noworodka. Koniec drugiego trymestru ciąży, a początek trzeciego, to dobry moment na zakupy, ponieważ brzuszek jeszcze tak bardzo nie przeszkadza w przechadzaniu się między półkami. Lepiej nie zostawiać zakupów na czas po porodzie, bo doba staje się nagle krótsza dla młodych rodziców, przez co łatwo zgromadzić nadmiar produktów kosmetycznych. Dobrym pomysłem będzie też oddzielenie produktów przeznaczonych dla dziecka od tych dla mamy. Warto pamiętać, że większość dzieci nie rodzi się idealnie w wyznaczonym terminie, więc nie ma co zwlekać z zakupami do ostatnich dni.
Wyprawka dla dziecka – meble i inne akcesoria
Oprócz kosmetyków, określanych jako tzw. must have, czyli nawilżające mleczko, delikatny żel do mycia ciała i włosów, krem do przewijania, czy chusteczki nawilżające, wyprawka obejmuje także meble i akcesoria:
- wózek
- płatki kosmetyczne
- przewijak
- wanienka
- pieluchy tetrowe i jednorazowe
- butelki oraz smoczki (mogą być potrzebne, nawet jeśli mama chce od początku karmić piersią)
- ubranka dziecięce w odpowiednim rozmiarze, np. kilka sztuk body
- kołderka, kocyk, prześcieradło
- fotelik samochodowy dla dziecka
- gryzaki
Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać, gdy niemowlak ma problem ze skórą?
Delikatna skóra dziecka narażona jest niestety na wiele dolegliwości. Najczęstsze problemy skórne u dzieci objawiają się w postaci AZS – Atopowego Zapalenia Skóry oraz ciemieniuchy. Obie choroby pojawiają się stosunkowo często u małych dzieci, nie stanowią jednak większego zagrożenia u ustępują po zastosowaniu odpowiedniej pielęgnacji.
Atopowe Zapalenie Skóry u noworodka- charakterystyka
Atopowe Zapalenie Skóry dotyka nawet 20% maluszków. Ma podłoże genetyczne i może ujawnić się tuż po narodzinach. Wiedząc, że w rodzinie występowała ta jednostka chorobowa, już przy kompletowaniu wyprawki należy wziąć pod uwagę, że i dziecko może mieć skórę skłonną do atopii, jak też przygotować się na konieczność zmierzenia się z jej objawami. Warto więc uwzględnić kosmetyki o specjalistycznym działaniu, jak np. te z linii Stelatopia®, przebadane pod kątem właściwości łagodzących i redukujących świąd. Ich bezzapachowa, bogata w składniki aktywne naturalnego pochodzenia formuła, doskonale sprawdzi się w przypadku skóry wymagającej szczególnej opieki.
Czym jest i jak wygląda ciemieniucha?
Według lekarza pediatry przyszli rodzice powinni również zapoznać się z pojęciem ciemieniuchy, która jest bardzo powszechną przypadłością niemowląt. Najczęściej występuje u niemowląt do 3. miesiąca życia, choć nie jest to regułą. Podobnie, jak to, że bierze się z niewłaściwej higieny – wynika bowiem z niedojrzałości gruczołów łojowych oraz z dużej wrażliwości dziecięcego naskórka. Ciemieniucha przyjmuje postać żółtych, tłustych łusek i często obejmuje owłosioną, choć czasem też nieowłosioną skórę dziecka. Może występować nie tylko na główce dziecka (nie na całej, a w okolicach ciemiączka, przez co zyskała swoją nazwę), ale również w okolicach noska, za uszkami lub pomiędzy fałdami skóry. Dzieci, które borykają się z atopowym zapaleniem skóry są bardziej podatne na wystąpienie ciemieniuchy. Wielu rodziców, po zauważeniu pierwszych łusek, wpada w panikę i obwinia się za nieodpowiednią pielęgnację maluszka. Uspokajamy – choć wygląda nieestetycznie, nie jest groźna. Należy jednak podjąć działania pomagające usunąć ją z główki dziecka, bo utrudnia jej oddychanie i stwarza warunki, w których mogą rozwijać się bakterie lub grzyby. Jedyną skuteczną metodą pozbycia się ciemieniuchy jest codzienna pielęgnacja. Stosownie kremu na ciemieniuchę Mustela w połączeniu z szamponem w piance dla niemowląt Mustela pozwoli usunąć ciemieniuchę i zapobiec jej nawrotom.
Jakie kosmetyki dla noworodka? Zalecenia ekspertów od pielęgnacji skóry dziecka
Lekarze zalecają, by produkty przeznaczone do powierzchni skóry małego dziecka były delikatne, naturalne ,nie powodują podrażnień i posiadają odpowiednie atesty. Skład kosmetyków, powinien odżywić skórę, umożliwić jej swobodne oddychanie i zminimalizować ryzyko podrażnień. Wybór produktów dziecięcych dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy, dlatego warto sięgać po sprawdzone marki, wykorzystujące naturalne składniki i receptury przebadane dermatologicznie w oparciu o najbardziej restrykcyjne procedury oraz testy (bezpieczeństwa, stabilności, tolerancji, kliniczne). Dla przykładu, aby zagwarantować bezpieczeństwo receptur marka Mustela wdrożyła bardzo wymagający proces, który obejmuje ponad 450 pomiarów i testów! Wszystkie produkty przechodzą serię ekstremalnych weryfikacji i żaden z nich nie jest sprzedawany bez pomyślnego przejścia wszystkich testów.
źródło: www.drogeriadrzdrowie.pl