Osteoporoza – 7 kluczowych faktów, które każdy powinien znać
Odkryj 7 kluczowych faktów o osteoporozie, które pomogą Ci zrozumieć, zapobiegać i radzić sobie z tą powszechną chorobą kości. Dzięki temu przewodnikowi poznasz przyczyny, objawy, metody diagnozy, leczenie oraz strategie zapobiegawcze. Dowiesz się, jak żyć i prowadzić pełniejsze życie, mimo obecności osteoporozy.
Co to jest osteoporoza? — Zrozumienie podstaw
Osteoporoza jest układową chorobą szkieletową, charakteryzującą się zwiększoną podatnością na złamania kości, wynikającą z postępującego ubytku masy kostnej oraz osłabienia struktury kości. Złamania mogą nastąpić nawet po niewielkim urazie. Choć najczęściej dotyczą kości przedramienia, szyjki kości udowej i kręgosłupa, mogą także wystąpić w każdym innym miejscu.
Osteoporozę można podzielić na:
- pierwotną – dotyczącą około 80% przypadków, będącą następstwem starzenia się układu kostnego,
- wtórną – dotyczącą około 20% przypadków, będącą konsekwencją występowania innych chorób lub przyjmowania niektórych leków.
Choroba ta może wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej można ją zaobserwować u osób w wieku pomenopauzalnym.
Przyczyny osteoporozy — Nie tylko wiek ma znaczenie
Osteoporoza, choć często kojarzona jest z procesem starzenia, jest chorobą wieloczynnikową, gdzie wiek to tylko jeden z wielu czynników wpływających na jej rozwój. Zaniedbywanie aktywności fizycznej jest jednym z ważnych aspektów, ponieważ regularne obciążenia na kościach zwiększają utrzymanie ich gęstości.
Inne przyczyny osteoporozy to także:
- niedobór witaminy D, która odgrywa kluczową rolę w regulacji wchłaniania wapnia, a jej zbyt mała ilość znacznie osłabia strukturę kości,
- zmiany hormonalne, u kobiet obniżenie poziomu estrogenów, co przyczynia się do przyspieszenia utraty masy kostnej, u mężczyzn natomiast, obniżenie produkcji testosteronu, co zaburza gospodarkę wapniowo-fosforanową,
- czynniki genetyczne, skłonność do występowania osteoporozy może być w pewnym stopniu dziedziczona,
- choroby współistniejące, takie jak: choroby tarczycy, cukrzyca, choroby przewodu pokarmowego, zaburzenia odżywiania, nowotwory, choroby reumatyczne,
- stosowane leki, zwłaszcza glikokortykosteroidy, leki przeciwpadaczkowe czy leki zmniejszające krzepliwość krwi.
Jeszcze innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko rozwoju osteoporozy są: płeć żeńska, wczesna menopauza, nadmierne spożywanie alkoholu oraz palenie tytoniu.
Objawy ostrzegawcze — Kiedy udać się do lekarza
Objawy osteoporozy często są bardzo subtelne lub nawet niezauważalne, dlatego też kluczowe jest zwracanie uwagi na objawy ostrzegawcze, które mogą sugerować problem z gęstością kości. Do najważniejszych z nich należą:
- spadek masy ciała,
- obniżenie wzrostu,
- zgarbiona sylwetka,
- ból kości pod wpływem obciążenia,
- wielokrotne złamania tych samych kości,
- złamania kości w wyniku niewielkiego urazu.
Charakterystycznym sygnałem choroby jest nagły i nieuzasadniony ból pojawiający się w okolicy danej kości. Niestety złamanie kości, jest najczęściej pierwszym objawem rozwijającej się osteoporozy. Do złamań najczęściej dochodzi w obrębie kości: nadgarstka, kręgów kręgosłupa, szyjki kości udowej, kości promieniowej.
W przypadku wystąpienia objawów ostrzegawczych ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem i podjęcie pełnej diagnostyki. Wczesne wykrycie choroby umożliwia wdrożenie leczenia oraz działań profilaktycznych niezbędnych do zachowania zdrowego układu kostnego i minimalizacji ryzyka poważnych konsekwencji.
Diagnoza osteoporozy — Proces i metody
Diagnoza osteoporozy obejmuje różne metody oceny gęstości mineralnej kości oraz identyfikację czynników ryzyka.
Najważniejsze badania wykonywane w trakcie diagnostyki osteoporozy to:
- densytometria kości – nieinwazyjne i bezpieczne badanie gęstości mineralnej kości, pozwalające na dokładną ocenę stanu zdrowia układu kostnego,
- markery kostne – zwłaszcza marker P1NP, biorący udział w procesie odbudowy kości oraz CTx, świadczący o procesie niszczenia kości, nazywany też markerem destrukcji kości,
- badanie radiologiczne – zdjęcie kości wykorzystujące promienie rentgenowskie, służące do określenia charakteru złamania kości,
- inne badania obrazowe – tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, rzadziej wykonywane,
- badania laboratoryjne – morfologia krwi, ocena gospodarki wapniowo-fosforanowej, oznaczenie poziomu witaminy D oraz parathormonu.
Diagnostyka osteoporozy nie kończy się jedynie na potwierdzeniu obecności choroby. Jest to także punkt wyjścia do opracowania indywidualnego planu leczenia i profilaktyki.
Leczenie osteoporozy — Opcje i strategie
Leczenie osteoporozy obejmuje różne opcje i strategie, które mają na celu zatrzymanie utraty masy kostnej, wzmocnienie struktury kości oraz minimalizację ryzyka złamań.
Leczenie farmakologiczne osteoporozy obejmuje następujące leki:
- bisfosfoniany – są to leki antyresorpcyjne, ich działaniem jest zmniejszenie tempa utraty tkanki kostnej,
- ranelinian strontu – lek ten spełnia dwa zadania, zmniejsza utratę gęstości kości oraz pobudza ją do odbudowy,
- denosumab – lek biologiczny, zapobiegający złamaniom kręgów oraz innych kości,
- teryparatyd – to rekombinowany preparat parathormonu, którego rolą jest pobudzenie odbudowy kości, a także zwiększenie poziomu wapnia we krwi,
- raloksifen – jest to selektywny modulator receptora estrogenowego, który zmniejsza liczbę złamań kręgów, jednak nie wpływa na złamania innych kości.
Ponadto w leczeniu osteoporozy stosuje się także podaż wapnia oraz suplementację witaminy D.
Zapobieganie osteoporozie — Proaktywne podejście do zdrowia kości
Zapobieganie osteoporozie to proaktywne podejście do zdrowia kości, obejmujące świadome decyzje dotyczące stylu życia i skuteczne strategie profilaktyczne. Do najważniejszych metod profilaktyki przeciw osteoporozie należy zaliczyć kilka ważnych czynników.
- Właściwa dieta
- W diecie chroniącej przed osteoporozą najważniejsze jest spożywanie produktów:
- bogatych w wapń – u osób dorosłych dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek wynosi 1000 – 1300 mg/dobę, a jego najlepszym źródłem są: produkty nabiałowe (jogurty, kefiry, maślanki, sery), orzechy, migdały, sezam, nasiona chia oraz nasiona strączkowe,
- bogatych w witaminę D – której dobrym źródłem są: jaja, mleko, tran, ale też ekspozycja na światło słoneczne, w okresie jesienno-zimowym, zaleca się dodatkową suplementację witaminy,
- bogatych w fosfor – u dorosłego dzienne zapotrzebowanie wynosi 700 – 900 mg/dobę, i można go uzyskać z mięsa, ryb, serów oraz jaj,
- bogatych w białko – zapotrzebowanie na białko u dorosłej osoby wynosi 1 – 1,5 g/kg masy ciała.
- Warto także ograniczyć lub całkowicie wyeliminować spożywanie kofeiny.
- W diecie chroniącej przed osteoporozą najważniejsze jest spożywanie produktów:
- Unikanie popełnia papierosów i nadużywania alkoholu
- Palenie papierosów u kobiet może wywołać wcześniejszą menopauzę oraz przyspieszyć rozwój osteoporozy, natomiast nadużywanie alkoholu prowadzi do niedożywienia, uszkodzenia wątroby oraz ograniczenia wchłanialności witaminy D co znacząco wpływa na niszczenie kości.
- Aktywność fizyczna
- Zdrowie kości uzależnione jest także od aktywności fizycznej. Regularne, umiarkowane obciążenie kości poprzez takie czynności jak spacer, pływanie czy trening siłowy, wykonywane 3 razy w tygodniu po 30 minut w znacznym stopniu przyczyniają się do poprawy masy kostnej.
Życie z osteoporozą — Wskazówki i wsparcie
Życie z osteoporozą jest wyzwaniem, ale z odpowiednimi wskazówkami i wsparciem można skutecznie walczyć z chorobą, minimalizując jej wpływ na codzienne funkcjonowanie.
Podczas choroby ważne jest utrzymywanie zdrowego stylu życia, w tym zrównoważonej diety i regularnej aktywności dostosowanej do indywidualnych możliwości. Nie bez znaczenia jest także unikanie sytuacji zwiększających ryzyko upadków oraz regularne przyjmowanie leków i suplementów.
Istotnym elementem jest także wsparcie społeczne. Rozmowy z najbliższymi, psychoterapia oraz wyjaśnianie obaw i niejasności z lekarzem mogą pomóc w zrozumieniu i zaakceptowaniu diagnozy.
Warto także pamiętać o regularnych badaniach kontrolnych. Ponadto dbanie o pozytywne podejście do życia mimo trudności jest kluczowym elementem umożliwiającym pełnienie codziennych obowiązków.
Podsumowanie
Osteoporoza to choroba układu kostnego, zwiększająca podatność na złamania kości, zwłaszcza u osób starszych i po menopauzie. Czynniki ryzyka obejmują m. in.: brak aktywności fizycznej, nieprawidłową dietę, współistniejące choroby oraz stosowanie niektórych leków. Diagnostyka opiera się badaniach gęstości kości i identyfikacji czynników ryzyka. Leczenie natomiast obejmuje farmakoterapię, suplementację oraz zmiany w stylu życia. Profilaktyką osteoporozy jest zdrowa dieta, unikanie używek, regularne ćwiczenia i utrzymywanie pozytywnego podejścia do życia. Życie z osteoporozą wymaga świadomych wyborów, regularnych kontroli lekarskich oraz wsparcia społecznego, dzięki którym można utrzymać aktywne i pełne życie.
Bibliografia
- E. Czerwiński, M. Berwacka, Osteoporoza — zapomniana choroba milionów złamań, Wydział Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków, Lekarz POZ, 3/2020.
- A. Smektała, A. Dobosz, Osteoporoza — patofizjologia, objawy, profilaktyka i leczenie, Katedra i Zakład Podstaw Nauk Medycznych, Wydział Farmaceutyczny, Wrocław, Farmacja Polska, Tom 76, nr 6, 2020.
- P. Głuszko, E. Sewerynek i in., Zalecenia postępowania diagnostycznego i leczniczego w osteoporozie w Polsce. Aktualizacja 2022, Endokrynologia Polska, 74 (1), 2023.